Europalety jsou unifikované výrobky, jejichž přesné rozměry umožňují tzv. stohování. Skladují se pokládané na sobě v několika vrstvách a po upotřebení a vyprázdnění nákladu se na ně nakládá další zboží k přepravě. Nevrací se tedy výrobci (odesílateli) a jsou to tzv. výměnné přepravní nosníky.
Jaké podmínky musí paleta splňovat pro výměnu
· Musí být vyráběna výrobcem s platnou certifikační licencí. · Musí být označena symbolem EUR. · Musí být kompletní, tzn. nesmí v ní chybět žádný díl, tedy ani jediné prkno, nebo nosný sloupek. · Nesmí být poškozena tak, že z ní vylézají hřebíky, a to jak v horní desce, tak i v samotné nosné konstrukci. · Dřevo musí být pevné a čisté, z výměny jsou vyloučeny přepravky se shnilým dřevem a silně znečištěné povrchy chemickými a organickými látkami, např. hnojem, kolomazí, asfaltem apod. · Paletu musí opravovat pouze oprávněný výrobce, amatérské opravy nejsou akceptovány. V současné době se bohužel na trhu objevují i falešné europalety, které neodpovídají normě. Pro jejich výrobu se používají buď nekvalitní materiály, nebo jde o nestandardní rozměry konstrukčních dílců.
Jak se výrobky označují
Každá „nefalešná“ paleta musí být označena přesně podle předpisu. Na pravém špalíku je vypálen ocelovým razníkem nápis EUR v oválku. Na prostřední špalík výrobce vyrazí své přidělené číslo certifikace. Současně se zde nachází tzv. kontrolní skoba. Opravované palety mají na středním špalíku z obou stran vsazen kulatý hřeb. Na levém špalíku se vyznačuje stát původu výrobku a značka příslušné železniční přepravy, což je v našem případě logo Českých drah.
Nosnost a využití
Nosnost výrobci uvádí celkem 1 tunu, a pokud je zboží přesně vyváženo a rozloženo rovnoměrně, navyšuje se o dalších 500 kg. Desky však snesou zátěž i 2 tuny, a to s podmínkou, že náklad dosedá po celé ploše nosné části palety. Původně se tento způsob přepravy zboží provozoval výhradně po železnici, v současné době se však takto transportuje i spedičními firmami v kamionech a dodávkách. Dokonce se europalety používají pro ukládání zboží v průmyslové výrobě – většinou jde o automatizovaný proces balení speciálními stroji. Trendem posledních let je také výroba nábytku, především stolků, polic, zahradního nábytku a sedacích souprav z použitých, nebo i nových certifikovaných europalet.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Souhlasím